رفتن به محتوای اصلی
7290 797 0919 info[at]niroogar.com

تعمیرات سرسیلندر (cylinder head)

سری مطالب اورهال سرسیلندر دیزل ژنراتور گازسوز
 • 1.تعمیرات سرسیلندر (cylinder head)

بخش تعمیرات و اورهال سرسیلندر در شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین

cylinder head

MWM TCG 2032

سرسیلندر نامی آشناست برای تمام کسانی که به نوعی با موتورهای احتراق داخلی در ارتباط بوده‌اند، اما کم نیستند کسانی که هنوز نمی‌دانند دقیقا این بخش موتور از چه اجزایی تشکیل شده و چه عیوبی گریبانگیر آن می باشد. مطمئناً اصطلاحاتی از قبیل سوختن سرسیلندر، ترساندن یا ضعیف شدن واشر سرسیلندر، کف تراشی سرسیلندر، افت فشار سرسیلندر، ضعیف شدن سوپاپ ها ، خورده شدن و پایین رفتن سیت های سوپاپ (در موتورهای گاز سوز بیشتر مشهود می باشد)، گشاد شدن گاید سوپاپ ، ترک خوردگی راهگاه آب در سرسیلندر و از این قبیل موارد به گوشتان خورده است. مواردی که نشان از خرابی در قسمت سرسیلندر موتور داشته و حتی در مواردی نیز به تعویض این قطعه می انجامد.

تعمیر،بازسازی و اورهال سرسیلندر ژنراتورهای گازسوز و دیزل در شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین

در معرفی این قطعه حیاتی موتور با شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین همراه باشید.

سرسیلندر نامی آشنا

یکی از تولیدات کمپانی‌های تولید قطعات موتور، طراحی و ساخت انواع سرسیلندر می‌باشد. سرسیلندرها با استفاده از مواد با کیفیتی همچون آلومینیوم و انواع آلیاژ آلومینیوم و چدن تولید و با استفاده از آخرین روش‌ها و تکنولوژی‌های قالب گیری، ساخته می‌‌شوند. اما به هر حال این قسمت از هر جنسی که ساخته شود، دارای یک محدوده تحمل فشار، محدودی است و مسلما گذر از حد استاندارد، صدمات زیاد و هزینه‌بری به آن وارد می‌کند.

سرسیلندر ژنراتور گازسوز MWM TCG 2032

سرسیلندر چیست؟

یکی از قسمت های اصلی موتور سرسیلندر آن می باشد و در قسمت بالایی موتور قرار گرفته که مجموعه سوپاپ، سیت، گاید، اسبک ها، بریچ( در موتورهای نیروگاهی،ریلی و دریایی که مجهز به ۴ سوپاپ می باشند وجود دارد)، تیوپ انژکتور و انژکتور (در موتور های دیزل)، شمع (در موتورهای گازسوز)  و منیفولدهای هوا و دود و درپوش برروی این قطعه مونتاژ می شوند.

در موتورهای نیروگاهی سرسیلندرها غالبا مجهز به ۲ سوپاپ دود و ۲ سوپاپ هوا میباشند. هر ۲ سوپاپ هوا و دود توسط قطعه ای بنام بریچ ( پل ارتباطی ) تحت فشار قرار میگیرند. بدینصورت که نیروی فشاری اسبک ها ابتدا بروی بریچ اعمال شده و بریچ  2 سوپاپ هوا یا دود را با نیروی برابر و بطور همزمان بسمت پایین ( جهت باز شدن سوپاپ) حرکت می دهد.

بریچ در سرسیلندر موتود دویتس ۶۲۰

در این حالت فنر سوپاپ فشرده شده و در مرحله بعدی از کار موتور که فشار اسبک ها از روی بریچ و سوپاپ ها برداشته میشود با نیروی فنرسوپاپ ، سوپاپ ها بسمت بالا ( جهت بسته شدن ) حرکت می نمایند.

 پر واضح بوده که قطعات بر اثر کارکرد مستهلک میشوند. سرسیلندر هم از این امر مستثنی نبوده و در این بخش عمدتا سوپاپ ها و سیت های سوپاپ بیشتر در معرض فرسایش قرار داشته که در موتورهای گازسوز بخاطر ترکیبات گاز مصرفی، این قطعات در معرض فرسایش زود هنگام و بیشتری نسبت به موتورهای دیزل با سوخت گازوئیل قرار دارند.

از علائم خوردگی سیت سوپاپ ، کاهش مقدار خلاصی یا فیلر سوپاپ ها می باشد. در این حالت سوپاپ ها نیاز به فیلر کردن مجدد داشته چرا که عدم خلاصی سوپاپ ها موجب شده سوپاپ نتواند بطور کامل بروی سیت خود بنشیند. در این حالت بخاطر عدم ایجاد شرایط آببندی بین سوپاپ و سیت، موجب خارج شدن فشار کمپرس سیلندر شده که افت توان و راندمان موتور را در پی دارد و در مرحله حادتر عدم انتقال حرارت و تجمع گرما در نشیمنگاه سوپاپ ها موجب سوختن سوپاپ ها می شود که در این حالت سرسیلندر از روی موتور باز شده و بطور کامل دمونتاژ میگردد و مورد تعمیر قرار میگیرد.

 در شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین مراحل تعمیرات سرسیلندر بشرح ذیل می باشد.

 1. دمونتاژ و شستشوی کامل
 2. تست ترک
 3. تست آب و نشتی یابی
 4. اندازه گیری گاید و تعویض آن در صورت لزوم
 5. اصلاح زاویه سیت و یا تعویض سیت در صورت نیاز
 6. اصلاح زاویه نشیمنگاه سوپاپ یا تعویض سوپاپ در صورت نیاز
 7. آب‌بندی سوپاپ
 8. تست نشتی سوپاپ
 9. شستشوی مجدد سرسیلندر
 10. مونتاژ مجدد سرسیلندر
 11. پاشیدن روغن محافظ و بسته بندی

سرسیلندر های هر تیپ موتور، منطبق با دستورالعمل کمپانی سازنده آن و با امکانات و ابزارهای مخصوص دمونتاژ و اورهال شده و با گارانتی یکساله تحویل میگردد.

سرسیلندر ژنراتور گازسوز mwm TCG 2032 با توان ۴ MW – قبل از تعمیر

دمونتاژ سرسیلندر ژنراتور گازسوز
پوپاپ دود و هوا ژنراتور گازسوز
متعلقات سرسیلندر ژنراتور گازسوز
سرسیلندر ژنراتور گازسوز mwm TCG 2032 با توان ۴ MW – بعد از تعمیر

سوختن سرسیلندر

اگر یک سرسیلندر تحت حرارتی بیش از حد تحمل خود قرار گیرد (که کاملا بسته به کیفیت سرسیلندر و مواد تشکیل دهنده آن دارد) اصطلاحاً می گویند که سرسیلندر سوخته است. در واقع همان پیچش و تغییر حالت در اثر حرارت بیش از اندازه را سوختن می گویند که معمولا منجر به تعویض سرسیلندر می‌ شود.

سرسیلندر نامی آشنا

بر طبق قوانین فیزیک حرکت جریان گرما معمولاً به سمت بالا می باشد. به این دلیل که محفظه احتراق موتور (گرم ترین قسمت موتور) در داخل سرسیلندر قرار دارد، این قطعه باید بتواند در حین کار کردن حرارت بسیار زیادی را تحمل کند. کمپانی های سازنده موتور ترتیب باز و بسته کردن پیچ های سرسیلندر و مقدار گشتاور مورد نیاز برای بستن پیچ های سرسیلندر را برای هرموتور اعلام میکند. عموما سرسیلندرها با پیچ های مخصوص بر بلوک سیلندر بسته میشوند که در این حالت با ابزار ترکمتر یا گشتاور سنج باید نسبت به بستن یکنواخت پیچ های سرسیلندر اقدام نمود. در موتورهای سنگین با توان بالا معمولا سرسیلندر ها با مهره های مخصوصی بروی بلوکه سیلندر بسته میشوند.این مهره ها با ابزار هیدرولیک مخصوص که توسط کمپانی سازنده بعنوان ابزار مخصوص به همراه موتور ارائه میگردد بسته می شوند.

خنک کاری و روانکاری سرسیلندر

همچنین در سرسیلندر کانال های جریان آب و روغن وجود دارد تا هم بتوان حرارت را در آن کنترل کرد و هم بتوان روغن مورد نیاز برای مجوعه سوپاپ‌ها و ادوات متحرکی که نیاز به روغنکاری دارند را به آنها ارسال نمود.

عیوب احتمالی سرسیلندر

سرسیلندر بطور کلی عیوب زیر را پیدا می کند:

واشر سرسیلندر

سرسیلندر توسط پیچ به بلوک موتور پیچ می شود و مابین آن دو را قطعه‌ای به نام واشر سر سیلندر آب بندی می کند. اگر یک واشر سرسیلندر دارای کیفیت پایینی باشد امکان دارد باعث سوختن سرسیلندر یا راه پیدا کردن آب به روغن و اصطلاحاً آب و روغن قاطی کردن بشود. واشر سرسیلندر توانایی تحمل دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد را داشته و از چند لایه پرس‌شده پنبه‌نسوز، کروم و آلومینیوم ساخته می‌شود تا دو بخش بلوک و سر‌سیلندر کاملا به هم چسبیده و آب‌بندی شوند.

واشر سرسیلندر فلزی رینگی از آلیاژ مس- ژنراتور دیزل و گازسوز دویتس ۶۲۰

در موتورهای صنعتی با توان بالا،  واشر سرسیلندر بصورت رینگ فلزی بوده که از آلیاژ مقاوم در برابر حرارت و فشار ساخته می شوند. این قطعه وظیفه آببندی کردن سرسیلندر بروی لاینر را به عهده دارد و وجود هرگونه عیب از لحاظ ظاهری و ابعادی در این قطعه موجب خروج فشار کمپرس سیلندر شده که این امر افت توان و کاهش راندمان موتور را در پی خواهد داشت.

عیوب واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر ممکن است بسوزد یا نیم سوز شود علل سوختگی واشر سرسیلندر عبارتند از :

یکی از دلایل آسیب دیدن واشر سرسیلندر گرمای بیش از اندازه موتور می باشد که خود می‌تواند شامل دلایل ذیل گردد:

انتخاب اشتباه پمپ از نظر هد و دبی موجب ایجاد جریان ضعیف آب بین موتور و رادیاتور شده که این امر با بالا رفتن دمای موتور همراه می باشد.

پیچ خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور و یا انتخاب اشتباه سایز لوله های انتقال دهنده آب ( در موتورهای نیروگاهی) ، عدم طرحی نادرست مسیر لوله ها ، استفاده زیاد از زانو و وجود پیچ و خم زیاد در اجرای پایپینگ موجب افت فشار در مدار میگردد .

شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین بر پایه سال ها تجربه فنی و مهندسی اقدام به طراحی و محاسبات فنی خطوط پایپینگ ، اجرای سیستم پایپینگ و نصب و راه اندازی نیروگاه های مختلف در سطح کشور می نماید.

اجرای پایپینگ توسط شرکت دیزل سنگین بهسازان کاسپین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code
Enter Captcha Here :

برگشت به بالا